Hoppa till innehåll

Hem / Statistik / Hantverkarbarometern 2026
Hantverkarbarometern · Edition 0 · Nollmätning

106 279 registeraktiva organisationer i 11 hantverksgrupper

Hantverksnavet Katalogs första frysta kontrollpunkt för det svenska registerlandskapet: nationell yrkesmix, en försiktig kommunanalys samt öppna aggregat och metodval.

Baslinje, inte trend: inga upp- eller nedgångstal i Edition 0 Status: Publicerad 2026-10-25

Tre fynd att citera

Snickeri och markarbete utgör mer än halva registerurvalet

56,5 %
60 093 av 106 279 organisationer Det är en andel av rapportens SNI-avgränsade registerurval — inte marknadsandel, sysselsättningsandel eller efterfrågan. Elinstallation är den tredje största gruppen.
0232 084

organisationer inom snickeri — 30,2 % av urvalet.

0390 390

organisationer (85,0 %) kunde kopplas till en av Sveriges 290 kommuner.

Yrkesmix

Andel av de 106 279 organisationerna i urvalet

Stapellängden jämför antal; talet till höger visar exakt antal och andel. Varje organisationsnummer räknas en gång. ”Golv & kakel” är en gemensam grupp eftersom verksamheterna delar SNI-kod.

Snickare
32 084 · 30,2 %
Markentreprenörer
28 009 · 26,4 %
Elektriker
15 883 · 14,9 %
Målare
8 659 · 8,2 %
Rörmokare
8 481 · 8,0 %
Golv- och kakelföretag
4 620 · 4,3 %
Takläggare
3 944 · 3,7 %
Ventilationsföretag
2 348 · 2,2 %
Glasmästare
915 · 0,9 %
Puts- och fasadföretag
878 · 0,8 %
Isoleringsföretag
458 · 0,4 %

Solcellsinstallatörer och plåtslagare kan inte brytas ut hederligt med den här SNI-avgränsningen och redovisas därför inte separat.

Kommunanalys · 85,0 % geografisk träff

Kommunattribuerade registerorganisationer per 1 000 invånare

85,0 %

90 390 organisationer kunde kopplas till en kommunkod via registrerad adress. 15 889 saknar postnummermatchning och ingår inte i rankningen, men finns kvar i rikstotalen.

Tätheten använder SCB:s folkmängd den 31 december 2025. Tabellen visar kommuner med minst 100 lösta registerorganisationer. Den beskriver registrerad adress, inte var uppdrag utförs.

Jokkmokk ligger högst i den stabilitetsfiltrerade rankningen med 39,4 kommunattribuerade organisationer per 1 000 invånare.

Topp 10 bland kommuner med minst 100 lösta registerorganisationer
#KommunLän Lösta organisationerInvånarePer 1 000
1JokkmokkNorrbottens län1854 69539,4
2BergJämtlands län2717 08538,3
3Dals-EdVästra Götalands län1464 57131,9
4FärgelandaVästra Götalands län1956 28831,0
5ÖvertorneåNorrbottens län1213 99530,3
6ÅreJämtlands län38212 77029,9
7HärjedalenJämtlands län29810 11729,5
8RagundaJämtlands län1465 15228,3
9Malung-SälenDalarnas län28810 19228,3
10OrustVästra Götalands län43115 36328,1

Fem lokala yrkesprofiler

Specialiseringsindex 100 motsvarar yrkesgruppens andel bland de 90 390 kommunattribuerade organisationerna — samma lösta delurval som används lokalt. Index 150 betyder 1,5 gånger delurvalets riksandel, inte högre efterfrågan.

Starka lokala avvikelser, filtrerade för stabilare tal
KommunYrkesgruppLokalt antalLokal andelRiksandel i löst delurvalIndex
MalmöPuts- och fasadföretag332,6 %0,7 %350
HuddingePuts- och fasadföretag232,0 %0,7 %264
TyresöVentilationsföretag265,1 %2,2 %233
Upplands VäsbyGolv- och kakelföretag2810,3 %4,7 %221
MölndalVentilationsföretag234,7 %2,2 %212

Filter för yrkesprofiler: minst 200 kommunattribuerade organisationer totalt, minst 20 i yrkesgruppen, minst 1 procentenhet över riksandelen och index minst 125. Organisationer vars adresser inte kunde kopplas till en kommun kan vara ojämnt fördelade; rankningarna är explorativa, inte officiell statistik.

Organisationsprofil

Juridiska personer och registreringsår

Indelningen bygger på organisationsnumrets prefix: 16 för juridisk person och 19/20 för personnummerbaserad näringsverksamhet. Den är inte en fullständig officiell bolagsformsindelning och ska inte läsas som ”aktiebolag mot enskild firma”.

61,5 %Juridiska personer
38,5 %Personnummerbaserad verksamhet
65 320juridiska personer i urvalet
94,4 %61 645 har känt registreringsår
2017median för registreringsår — inte grundandeår eller företagsålder

1 704 aktiva juridiska personer i urvalet har registreringsår 2026. Det är en registerkohort, inte ett påstående om antal nystartade företag under året.

Metod

Så byggdes Edition 0

Samma frysta JSON-fil driver sidan och CSV-filen. Exporten läser registerdata, kontrollerar radantal och unika organisationsnummer, sparar källdigestar och publicerar bara aggregat — aldrig organisationsnummer.

  1. 01
    Registerurval

    Det lagrade registerläget efter importen den 17 augusti 2026; 80 fortsatt aktiva rader behålls i väntan på positiv avregistreringssignal.

  2. 02
    SNI-klassning

    13 mål-SNI-koder grupperas till 11 yrkesgrupper. Första matchande kod i registerordningen avgör gruppen; varje organisationsnummer räknas en gång.

  3. 03
    Kommun

    Registrerad adress kopplas till kommunkod. Rikstotalen behåller även olösta poster.

  4. 04
    Befolkning

    SCB:s folkmängd per kommun den 31 december 2025, tabell 000008HY.

  5. 05
    Frysning

    Version E0.1 används identiskt av rapport och nedladdning.

Rapporten kan säga

  • hur många registeraktiva organisationsnummer urvalet omfattar
  • hur urvalet fördelas mellan elva SNI-baserade yrkesgrupper
  • registrerad kommun där adressen kan lösas
  • registreringsår för juridiska personer där uppgiften finns

Rapporten kan inte säga

  • antal hantverkare, anställda eller arbetsställen
  • efterfrågan, orderläge, kvalitet eller ledig kapacitet
  • var organisationen faktiskt utför uppdrag
  • marknadsandel eller förändring över tid
Visa SNI-koderna och grupplogiken
SNI 2025-koder i Edition 0
YrkesgruppSNI 2025
Elinstallation43.210
VVS43.221, 43.229
Ventilation43.222
Isolering43.230
Puts & fasad43.310
Snickeri43.320
Golv & kakel43.330
Måleri43.341
Glasmästeri43.342
Takläggning43.411, 43.412
Markarbete43.120
Visa tekniska databegränsningar
  • 33 685 av de lösta adresserna passerar ett postnummer som förekommer i mer än en kommun; 14 986 passerar en kartnyckel med lägre än 80 procents överensstämmelse. Den kommun som har flest observationer för postnumret används.
  • 80 poster som fortfarande har aktiv status saknas i den senaste källfilen och behålls tills en positiv avregistreringssignal finns.
  • SCB:s kommunvärden använder CKM-röjandekontroll. Summan av kommunraderna kan därför avvika marginellt från ett separat rikstal.
  • Registreringsår 2026 är ett pågående delår per källdatumet och jämförs inte med avslutade helår.

Kommunresultaten bygger på 90 390 lösta adresser (85,0 %). Förändring publiceras först när två mätpunkter har samma urval, geografiska metod och bearbetningskod samt ligger tillräckligt långt isär.

För redaktioner

Ladda ner, kontrollera och citera

CSV · UTF-8

Kommun × yrkesgrupp

Alla 290 kommuner, elva yrkesgrupper, antal, andelar, befolkning och täthet från samma frysta Edition 0-fil.

Hämta CSV ↓
Föreslagen källhänvisning
Hantverksnavet Katalog, Hantverkarbarometern 2026, Edition E0.1. Sammanställning av registerdata från Bolagsverket och SCB; registerdatum 2026-08-17, befolkning 2025-12-31.

Hänvisa direkt till rapporten och ange edition när siffror återges.

Rapportens text och vår sammanställning i CSV-filen får delas och bearbetas enligt CC BY 4.0.

Ange Hantverksnavet Katalog, länka till rapporten och licensen och ange om du har gjort ändringar. Ursprungskällornas egna villkor gäller för deras material.

VersionE0.1
StatusPublicerad
Ändringslogg

Första frysta nollmätningen. Inga trendtal.

Källor

Primärkällor och definitioner

  1. Bolagsverket — Värdefulla datamängder
  2. SCB — Grundläggande företagsinformation
  3. SCB — SNI 2025
  4. SCB — Folkmängd per kommun 31 december 2025, tabell 000008HY

Hantverksnavet Katalog har gjort sammanställningen. Den är inte officiell statistik och varken Bolagsverket eller SCB ansvarar för urval, bearbetning eller slutsatser.

Behöver du ett annat datauttag?

Journalister, forskare och branschorganisationer kan be om en särskild tabell eller ställa metodfrågor.

Kontakta redaktionen →